Ako vybrať grip e-cigarety?

Grip e-cigarety je tým najlepším, čo v danej kategórii môžete nájsť. Má dlhú výdrž batérie a často aj široké možnosti nastavenia. Poradíme vám, ako sa zorientovať v ponuke.

Grip e-cigarety je tým najlepším, čo v danej kategórii môžete nájsť. Má dlhú výdrž batérie a často aj široké možnosti nastavenia. Poradíme vám, ako sa zorientovať v ponuke.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Pre veľkú výdrž batérie a možnosti nastavenia sú gripy vyhľadávané predovšetkým pokročilejšími fajčiarmi, u ktorých bežná elektronická cigareta neposkytuje dostatočný výkon a nevydrží celý deň. Ak patríte medzi takých fajčiarov, potom by ste mali svoju e-cigaretu hľadať práve v tejto kategórii.

Niektoré gripy sú s batériou dodávané, k iným je nutné ju zakúpiť. Prevažná väčšina disponuje aspoň jednoduchým nastavením výkonu. Pokročilejšie tipy majú displej, na ktorom je možné nastavovať napríklad aj teplotu žeravenia či intenzitu dymu.

Veľmi podobným tipom e-cigarety je MOD, ktorý však nevyhnutne nedisponuje elektronickou časťou. Napätie batérie však umožňuje nastavovať mechanicky.

Klasická e-cigareta je potom kompaktnejšia, avšak má výrazne menšiu batériu, nižší výkon a neumožňuje vykonávať dodatočné nastavenia. Výhodou riešenia je, že ide zvyčajne o "všetko v jednom," nemusíte teda zvlášť zhotovovať žeraviacu hlavu a ďalšie komponenty. Ako vybrať bežnú e-cigaretu sa dozviete tu.

Parametre

• Rozmery a hmotnosť

Veľkosť a váha gripu sa odvíja najmä od batérie. Jednoduchšie gripy s menšou vymeniteľnou batériou sú tak ľahšie ako vybavenejšie s veľkým vstavaným akumulátorom. Druhým aspektom sú použité materiály - u plastových gripov je hmotnosť zvyčajne nižšia ako u tých s telom z kovovej zliatiny, na druhú stranu menej vydrží a plast tiež horšie znáša tepelné namáhanie.

Príliš veľký a ťažký grip môže byť pri dlhšom prenášaní a používaní nepríjemný, preto sa u konkrétneho typu uistite, že ho pre vás nebude problém prenášať. Rozmery gripov sa najčastejšie pohybujú zhruba medzi 2 - 3 centimetrami na hĺbku, 6 - 8 cm na výšku a 4 - 6 cm na šírku. Ľahšie gripy majú zhruba 80 - 100 g, ťažšie pokojne aj takmer 150 g.

• Napätie

Je vlastnosťou batérie a zvyčajne má niečo medzi 3,2 - 4,2 V. Vyššie napätie znamená väčšie množstvo a intenzitu pary, ale aj vyššiu spotrebu liquidu a energie. Pri nastavovaní dbajte na odpor cievky, nesprávne nastavenie môže mať za následok popálenie dýchacieho ústrojenstva či zadusenie užívateľa. Optimálne napätie býva uvedené na väčšine žeraviacich hlavíc.

• Výkon

Pohybuje sa medzi 75 - 300 W. Má vplyv na to, aké veľké množstvo pary dokáže e-cigareta poskytnúť. Platí, že grip by mal mať vždy výkon o niečo vyšší ako atomizér.

Funkcie grip e-cigariet

Nastavenie výkonu - pri vyššom výkone dosiahnete väčšie množstvo pary. Vhod môže prísť, najmä ak striedate žeraviace hlavy s rôznym výkonom.

Nastavenie teploty žeravenia - umožňuje stanoviť presnú teplotu žeravenia, ktorú zariadenie následne udržiava. Vďaka tomu sa o dosiahnutie optimálnej teploty nemusíte snažiť správnym nastavovaním výkonu a napätia, grip ho obstará za vás. Túto funkciu je možné využívať iba so žeraviacimi hlavami so špirálkami z niklu, titánu či nerezovej ocele.

Upgrade firmwaru - gripy so zložitejšou elektronikou, ktoré možno pripojiť k počítaču, môžu od výrobcu dostávať aktualizácie ich firmvéru, teda operačného systému. Ten môže napríklad zlepšovať rôzne automatické dopočty či iné vlastnosti alebo upravovať používateľské rozhranie na displeji.

Nízkoodporové vapovanie - tiež subohmové vapovanie využíva žeraviacich hláv s veľmi nízkym odporom zhruba 0,2 - 0,9 ohmov. Ich špirálky majú spravidla väčšiu odparovaciu plochu, a sú teda schopné produkovať vyššie množstvo pary. Nízkoodporové atomizéry/clearomizéry tak majú väčší náustok a kvôli vyšším teplotám využívajú knôty z organickej biovaty, ktoré majú lepšie absorpčné schopnosti. Za výhodu sa považuje možnosť inhalácie priamo do pľúc a mierne intenzívnejšiu chuť liquidu. Nevýhodou je jeho väčšia spotreba a batéria sa vybíja rýchlejšie. Veľké množstvo pary môže byť pre niekoho pozitívom, ale pre iného negatívom.

Možnosť pripojenia k PC - lepšie gripy s pokročilou elektronikou zaznamenávajú štatistické dáta, ktoré je následne možné zobrazovať v rozhraní v počítači. Sledovať tu môžete históriu fajčenia, najmä množstvo potiahnutí v priebehu dňa a rôzne ďalšie parametre.

Batérie

Typy batérií, ktoré sa v gripe používajú sú rôzne. Možno ich ale rozdeliť do dvoch kategórií, a to na vyberateľné a vstavané.

Výhodou vyberateľnej batérie je možnosť zaobstarať si náhradnú a mať ju pri sebe pre prípad vybitia. Rovnako ak akumulátor dôjde ku koncu svojej životnosti, jednoducho ho vymeníte za nový. Nedostatkom je naopak fakt, že môže byť nekvalitný, čo môže mať za následok prehrievanie alebo krátku životnosť. Z tohto dôvodu je dobré batérie nakupovať u overených predajcov. Nabíjajú sa pomocou špeciálnych nabíjačiek určených pre daný typ batérie, čo je k akumulátorom šetrné. Dobíjanie touto cestou je navyše zvyčajne najrýchlejšie.

Gripy s vstavanou batériou sa dobíjajú podobne ako telefón cez konektor, často ide navyše práve o microUSB, a s nabíjačkami sa tak stretnete takmer na každom rohu. Nevýhodou tohto riešenia je ale obmedzená životnosť batérie, s ktorej koncom sa grip stane nepoužiteľným. Zvyčajne sa pohybuje okolo niekoľkých stoviek nabíjacích cyklov, čo u silných fajčiarov pokojne môže znamenať, že sa batéria zničí za jeden rok.

Kľúčovým údajom pre predstavu o výdrži je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodinách). S ohľadom na veľkú individualitu využívania e-cigarety sa nedá univerzálne povedať, aká je optimálna hodnota. Pre silnejšieho fajčiara je základom aspoň 2 000 mAh, kvalitnejšie batérie sa pohybujú v rozmedzí 2 600 - 3 000 mAh. Zamerajte sa tiež na dobu nabíjania, ktorá sa u jednotlivých gripov môže výrazne líšiť.